Přemýšlíte nad programem svatby a jak do něho zahrnout tradice? Jak jimi můžete pobavit svatebčany? Co třeba tradice se svatebním podvazkem.

Může se stát, že se nevěstě sejde před svatbou několik podvazků naráz. Nejedná se o žádnou výjimku a vůbec to není na škodu. V některých státech mají nevěsty dva záměrně a oba si navlékají na jednu nohu, aby jim alespoň jeden mohl zůstat na noze celý den budoucího manžela, jako příslib vášnivé noci. Následně si ho může nechat na památku.

V dnešní době jsou preferované dva svatební zvyky, při niž nevěsta o svůj tradiční doplněk přichází. Svatební podvazek se bohužel stal nedílnou součástí večerního svatebního veselí, proto je lepší, aby měla nevěsta podvazky dva.

Svatební podvazek prvně musí z nohy nevěsty sundat novomanžel. Sundání je mu často ztíženo zavázanýma očima, popřípadě podmínkou, že nesmí použít ruce. Stává se tedy z toho zábava pro všechny přihlížející i novomanžele.

Tradice házení svatebního podvazku

Poté, co je novomanžel získá svatební podvazek své manželky, shromáždí se všichni svobodní muži. Stejně jako nevěsta hází svoji kytici všem nezadaným ženám s příslibem so roka a do dne, hází ženich podvazek mezi nezadané pány. Podvazek je ale lehoučký a pánové mu často naproti nepoběží, jak se to například stává u nezadaných žen.

Dražba svatebního podvazku

Druhou tradiční variantou je dražení sundaného svatebního podvazku. Podvazek si domů odnáší ten, kdo je ochoten přeplatit nejvyšší nabízenou cenu. Hodně novomanželů si tak přijde na slušný obnos peněz navíc. Pozor ale na situaci, kdy pro nevalný zájem musí zachraňovat situaci tatínek nevěsty!

Každý pár by se tedy měl zamyslet nad tím, kterou variantu zvolit, a to s ohledem na složení svatebních hostů. Jestli jsou zadaní/nezadaní.